New: Tragacy Jasmin Durakovic, Bosnia (feature film) _development                                                                              
Leni's Reise Bohem Press (book) _production 
Hexenkinder Edwin Beeler, Switzerland (doc film)  _production
Woodwind Fin Manjoo, South Africa/India (feature film) finpictures.movie _out
Supersonic Airglow Davix & Karim Patwa, Switzerland (doc film) supersonic-airglow.com _out                                                                                                                                                                                                                                                                          

* Zurich, Switzerland
German, French, English
Swiss german
Singing (alto)
Ballet, modern, contemporary dance
Yoga, fitness, swimming
Car

Education selection

NDR & Medienbüro Hamburg
Freiburger Schauspielschule (public certificated)
Tanzhofakademie Winterthur, Contemporary Dance School
Schweizerische Ballettberufsschule Zürich SBBS
 

Writing selection

18 Leni's Reise (book), Bohem Press 
18 Bella und Bruno Dagmar Höner (book), Bohem Press
     Adaption Switzerland
17 Soar (doc film)
15 Emily (short film)

Direction selection

17 Soar (doc film)
15 Emily (short film)
12 Fürchtet Euch nicht by Sungard Rothschädl (theatre)
11 Im Park by Ramon Pierson (theatre)

Presentation selection
NDR 07 - 16 Co-Presenter/producer Gruss an Bord
Studio Hamburg
Saxonia Media
Filmuniversität Babelsberg Konrad Wolf
Filmfestival Max Ophüls Preis
Filmfest München
Filmfest Hamburg
Delius Klasing

Teaching selection

Performing arts, Hamburg and Zurich

Film/TV selection (actress)

17 Supersonic Airglow Davix & Karim Patwa, Studio Impossible                                                                                
16 Woodwind Fin Manjoo, Fin pictures za
     Soar Andrea Christina Furrer & Felix Lübbert
15 Die Hände meiner Mutter Florian Eichinger, Kinescope Film/ZDF kleines Fernsehspiel 
     (Award Neues Deutsches Kino)
     Unterwäschelügen Klaus Lemke, Klaus Lemke Filmproduktion/ZDF
     Emily Andrea Christina Furrer
14 Beings Andrei Stefanescu, Qualiafilm
     Zetro Victor De Pachas
     Der rote Koffer Nicole Pleuler, Henrik Peschel Film
13 Schmitke Stepán Altrichter, Credo Film/Produkce Radim Procházka
     (Award Debut Film)
     Island Anne-Laure Wagret, Lysfilms
     Plays Philomena Lauprecht, HfbK
     Jemnesia Arno Gross, Reart Film
     Whisper Jessie Kerry, Genfilms
12 Gamlet Robert Ralston, Gute Filme
     2Francos 40Pesetas Carlos Iglesias, Gona/Dschoint Ventschr Filmproduktion
     Heal me Anne-Laure Wagret, Kiwifilm
     Every four years Katharina Fast, Mhoch4
11 Summer of dreams Niels Marquardt, Fun & Joy Media
     Edelweis Leon Eel Graf, HfbK
10 Introspective Blues Nikhil Jani, Studio 3
09 Hayat Johannes Büchs, NDR
     Wintermond Arno Gross, Reart Film
08 Das etwas andere Studium Enes Hakan Tokyay, Eatfilm
     Süsses Wasser Arno Gross, Reart Film
07 Gute Nacht Ariane Jacht, Telegrammfilm/Stefan Mischer Filmproduktion
     Gestorben Elisabeth Ramm, HfMT
     Das perfekte Accesoir Mihael Emilio Mafijasevic, SAE
     Shotkey Arno Gross, Reart Film
06 What a beautiful night Arthur Oleszczuk
05 Bewunderungen Melanie Riesle, HfbK
     Room Alejandro Gustavo Ramirez, HfbK
     Ausgeträumt Benjamin von Alemann, BUW
     Silvester Frédérique Veith, MDR
04 Hippokrates Silke Übelstädt, ZDF
03 Neverend Fabian Hölzenbein
     7Zwerge Sven Unterwaldt Jr., Zipfelmützenfilm
99 On air Co Gründler, Cooperation Project X
98 Regen Max Celko, ZHdK

Theatre/Dance selection (dancer/actress)

16 Offret Opfer Sacrifice Roland Matthies, D/F/SE
     (Ingmar Bergman Scholarship)                                                               
15 Collective Jumps Isabelle Schad, Kampnagel Hamburg
11 Von sprachloser Liebe Corinna Sommerhäuser, Thalia Theater Hamburg
10 Sitz ich die man nicht rief die Siebte Hélène Harmat, Kampnagel Hamburg
09 Tüddeldüddel-Lüüd Isabelle Schad, Kampnagel Hamburg
     Alice Jascha Viehstädt, Hamburger Sprechwerk
07 Die Flut Sabine Kuhnert, Forum HfMT Hamburg
     Familiengeschäfte Maike Harten, Bühnenwerk Hamburg
06 Die Kunst der Komödie Yves Jansen, Bühnenwerk Hamburg
     Ben Hur Julia Wahren, Hamburger Sprechwerk
     Wandernutten Stephanie Kunz, Hamburger Sprechwerk
05 Go create resistance Matthias von Hartz, Deutsches Schauspielhaus Hamburg
     Peterchens Mondfahrt Donald Berkenhoff, Badisches Staatstheater Karlsruhe
04 Heute Abend wird improvisiert Gábor Tompa, Nationaltheater Hermannstadt
     Ab jetzt Jens Schmidl, Theater Biel Solothurn
     Histéricos Eduardo Castro Neves, Kulturbunker Köln
03 Nachtasyl Grete Linz, Kammerspiele Freiburg
01 Cabaret Jens Schmidl, Theater Freiburg
00 King Kongs Töchter Aglaja Veteranyi, Theater Stok Zürich
99 Raven zappen scannen samplen Martin Balmer, Junges Theater Zürich
     Reduziert Caroline Schenk, Theaterhaus Zürich
98 Le bal Jost Krauer, Theaterhaus Zürich
     Dancedays Sabine Lemke, Theater Winterthur